Bebek Fotoğrafı Çekmek

Anne ve babalar herhangi bir fotoğraf makinesi aldıklarında, genelde ilk çektikleri bebeklerinin fotoğrafı olur. Bu defa sizlere “bebek fotoğrafı çekme” konusunda ip uçları vermeye çalışacağım.

Eğer aileden biri değilseniz, öncelikle bebekle sıcak ilişki kurmalısınız, onun hoşuna gidecek hareketler içinde olmalısınız, eğer bebeğin gözleri henüz daha karşısındakini seçemeyecek durumda ise özellikle anneyi bebeğe yakın tutmalısınız bebekler annelerini kokularıyla seçerler. Ancak bebeğin hırçınlığını öyle yenebilirsiniz.

Bebeğin uyku ve mama saatlerini iyi kontrol etmelisiniz, iyi fotoğraf alabilmek için sorununun olmaması gerekiyor. Uykusu ve mama saati gelen çocuklar hırçınlaşabilir,en iyi kareleri oyun saatleri içinde yakalayacağınızı unutmayın.

Bebek fotoğraflarını en iyi kapalı havada (soft ışıkta) çekebilirsiniz. Işığı bol, gün ışığının direkt vurmadığı mekanları tercih edin, pencere önleri ters ışık olduğu için bebeğin yüzü makinenin yanılmasından dolayı koyu çıkabilir. Çekim için en iyi yer balkonlar, bina gölgeleridir. En iyi saatler öğle sonrasıdır, bebekler sabahları uyku sonrası hırçın olabilirler.

Çekim yaptığınız makinenin zumlu yada odak uzaklığının fazla olmasına dikkat edin. Bebekten ne kadar uzak mesafede olursanız bebeğin hem daha doğal fotoğraflarını çekme fırsatı yakalarsınız hem de bebeğin sosyal alanına girmeden çekim yapabilirsiniz. Makinenizin zumu veya objektifiniz 85mm’nin üstünde olmalıdır. Unutmayın bebekler çok çabuk sıkılırlar, uzun süre bir konumda tutmanız mümkün olmayabilir.

Çekimler sırasında çok fotoğraf çekmeyi tercih edin, mümkün olduğu oranda bebeğinizin adeta her hareketini yakalamaya çalışın, bebekler çok hızlı ve sizi yanıltarak hareket derler, görüntünün dışına çıkabilirler, bebeğin hareketlerinde yetişkinler gibi mantık aramayın, yüz ifadelerini çok hızlı değiştirirler.

Makineniz sabit objektifli (Kompak) ise , bu makineler 135cm’den sonra netlik oluştururlar. Sık yapılan bir hata ise bebekler küçük olduğu için fotoğraf karesini doldurmak için iyice yaklaşarak çekim yapmaya kalkarlar ve 135cm altında bir uzaklığa gelindiği için fotoğraf fulu (bulanık) çıkar. Eğer ekipman şansınız yoksa, çekimi 135cm den daha uzak bir mesafeden çekin, baskı esnasında laboratuar isteğiniz yerine getirecektir.

Çekimlerinizde kesinlikle flaş kullanmayın, flaş ışığından hem bebeğiz rahatsız olacak hem de size ikinci kareyi çekme şansını vermeyecektir. Ayrıca flaş ışığı yakın mesafeden patladığında bebeğinizin yüzündeki ifadeler ışık fazlalığından yok olacaktır.

Çocuklar dünyanın en güzel çiçekleridir ve onlar sizin geleceğinizdir, fotoğraflarıyla yarınlarına güzel bir anı bırakmak istiyorsanız, bu kuralları daima göz önünde bulundurun.

Sevgi ile kalın

Yazar Adı: Tahsin SEZER-AFIAP