Emel KARAKOZAK

Üye No: 265Üyelik Tarihi: 11/10/2006

Otobiyografi

1975 yılında Mut’ta doğdu. Lise yıllarında başladığı fotoğraf serüvenini AFAD’da (Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği)  olgunlaştıran Emel Karakozak, birçok karma sergiye katıldı ve çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller aldı. Bir çok Fotoğraf yarışmasında jüri üyeliklerinde bulundu.

Türkiye’de ilk EFIAP/b(Excellence Federation Internationele de l’Art Photographique/bronse)  ünvanına sahip kadın fotoğraf sanatçısı, bir çok kişisel sergisi olan Karakozak, “LOTUS”u 2010 yılında Adana’da Sabancı Güzel Sanatlar Galerisi’nde açan, 2011’de sonuçlanan Hürriyet gazetesinin düzenlediği “Aile İçi Şiddete Son!” kampanyasının fotoğraf yarışmasında da birinci oldu. İkinci kişisel sergisini BİR/İM/İZ İstanbul’da Artgalerim’de açtı.

2012  Art Bosphorus Çağdaş Sanat Fuarı, 2012  Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat 2011  Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı, 2011  Art Bosphorus Çağdaş Sanat Fuarlarında yer aldı.

Artium Müzayede ve Beyaz Art Müzayede’de işleri yer aldı. Türkiye’de Hacettepe Sanat Müzesi ve BAKSI Sanat Müzesi Koleksiyonlarında fotoğraflarına yer verildi. Bunun yanında Londra Saatchi Gallery, Almanya Romantik Bad Rehburg Museum ve Steyerberger Rathaus koleksiyonlarında fotoğraflarına yer verildi.

2014 yılı Ekim ayında United Kingdom/Londra,KATRE Community Art Centre, 2014 Kasım ayında İstanbul, Artgalerim Bebek 2 kişisel sergisi, 2015 Şubat ayında Vittebsk/Belarus,Center for Contemporary Art, Cultural center of the Divina ve Museum of Kreises olmak üzere 3 kişisel sergisi yapılacaktır.

Artgalerim Nişantaşı Sanat Galerisi’nde Fotoğraf Sanatçısı olarak 3 yıl devam etti ve şu anda Artgalerim Bebek Sanat Galerisi ve Lust Auf Kunst Sanat Galerisi’nde  Fotoğraf Sanatçısı olarak kariyerine devam etmektedir. 

 

Eğitim:

Araştırma Enstitü’sünde Mühendis olarak çalışmaktadır. Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölüm mezunu, Doktora eğitimine ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde II. Üniversite eğitimine devam etmektedir.

Tahsin Sezer Proje Atölyesi, S.Haluk Uygur Paylaşım İleri Fotoğraf Sanat ve Düşünce Atölyesini tamamlamıştır.

AFAD üyesi ve halen Temel Eğitim Kursu’nda ‘’Vizörler ve Fotoğrafta Işık’’, 2. Kur İleri Fotoğraf  Teknikleri’nde ‘’Fotoğrafta Pozlama ve Pozlandırma Kontrolü’’ ve Kuramsal ve Yaratıcı Fotoğraf Atölyesi Fotoğraf Kuramı ve Sanat Tarihi vb… dersleri vermektedir.

TFSF(Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu) Federasyon Delegesi ve TFSF (Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu) Temsilcisi olarak görev yapmaktadır.

“Ağır basan yanım görsellik…Fotoğrafın dilini kullanıyorum ve bu tamlamayı seviyorum. Belki harfleri, fırça ve çekiç darbeleri yok ama bir kurgusu bir sahnesi var kendi dünyasında….İster doğayla ister insan ile ilgili olsun, kesintisiz bir bütünlük ve devamlılıkla oluşan bir zincirdir. Herşey bütünü anlamaya yöneliktir. Yaşam ve ölümün aynı anda anlatıldığı çift kutuplu fotoğraflarım,  melez bir dışavurumun örneğidir.”


Portfolyo